Головна Від автора Апарати Костюка Апарат для превентивної іммобілізації Статті  і нові розробки Наші контакти

Ротаційний апарат

 

Ротаційний компресійно-дистракційний апарат зовнішньої фіксації для остеосинтезу довгих кісток

       Апарат має всі можливості базової моделі і дозволяє ротаційне переміщення уламків. Усунення ротаційного зміщення при свіжих переломах довгих кісток не викликає труднощів при будь-якій методиці лікування. Проблеми виникають при неправильно консолідуючих переломах у випадку застосування закритого позаосередкового остеосинтезу.


Даний апарат дає можливість репозиції уламків у всіх трьох площинах

Репозиція уламків. Зміщення у площині рами та у площині стержнів аналогічно репозиції базового апарату Костюка. (АПАРАТНА РЕПОЗИЦІЯ)

Репозиція уламків. Ліквідація ротаційних зміщень

       Ротаційні зміщення можуть бути при свіжих переломах і при застарілих.
При свіжих переломах ротаційне зміщення бажано ліквідувати під час оперативного втручання до проведення стержнів.
При цьому стержні вводяться перпендикулярно довгої вісі сегмента і приблизно в одній площині на центральному і дистальному уламках. У цьому випадку ротаційний апарат монтується в нейтральному положенні, тобто обидва сегмента апарата симетричні однин до одного.

Монтаж апарата у нейтральному положенні

       Якщо ж на контрольних рентгенограмах виявиться залишкове ротаційне зміщення, то воно ліквідується поворотом дистального сегмента відносно центрального відповідним вузлом апарата (стрілка на рис. вище).
       При застарілих переломах з наявним ротаційним зміщенням, коли на рентгенограмах вже виявляється «хмарка» початкового мозоля, відкрите співставлення уламків призводить до знищення вже запущеного механізму репаративної регенерації і мозоля, що формується, тобто фактично відкидає початок зрощення на строк, який пройшов з моменту перелому.
В таких випадках закритий позавогнищевий остеосинтез має безсумнівні переваги.
       Для того, щоб не порушити процеси кісткової репарації, згідно Г.А.Ілізарова, потрібно репозицію уламків провести не одномоментно, а поетапно. При цьому стержні у центральний і дистальний уламок вводяться наступним чином.
У проксимальний уламок стержні вводяться перпендикулярно довгій вісі сегмента з необхідної для даного сегмента поверхні (передньо-медіальна поверхня на великогомілковій кістці, латеральна – на стегні та плечі, задня на кістках передпліччя).


       У дистальний уламок стержні вводяться перпендикулярно довгий вісі уламка, але у площині, яка приблизно на необхідний кут відхилена від площини стержнів центрального уламку у напрямку протилежному тому, куди потрібно ротирувати дистальний уламок. При монтажі апарату дистальний сегмент апарата потрібно провернути таким чином, щоб площини рам відповідних сегментів були перпендикулярними до введених стержнів. Потім стержні фіксуються деталями апарату і проводиться поступова ротація уламків.


Рисунок апарату, де площини рам відповідних сегментів перпендикулярні до введених стержнів

Приклад лікування хворого ротаційним апаратом

       Хворий Г., 43р. поступив на лікування через 1,5 місяця після травми з неправильно консолідуючим косим переломом лівої великогомілкової кістки і підголовчатим переломом малогомілкової кістки.
При клінічному обстеженні виявлено укорочення гомілки на 15мм і зовнішню ротацію приблизно на 15-180. Ротація мануально не корегується.
       Прийнято рішення про операцію позаосередкового остеосинтезу стержньовим апаратом з можливістю поетапного дозованого усунення лінійних і ротаційного зміщень.
       Апарат змонтований з асиметричними сегментами – дистальний сегмент ротирували назовні на 150.                              

А – рентгенограма при поступленні. Видно заходження уламків на 12-14мм і «хмарка» початкового мозоля; Б – вигляд апарату з асиметричними сегментами;
В – поетапно виконана дистракція уламків до ліквідації їх заходження


       Г – дуги апарата симетричні і стержні центрального та дистального уламків стали в одній площині (при необхідності дистальний сегмент можна ротирувати як у внутрішню так і в зовнішню сторони); Д – зміщення по довжині (заходження уламків) і по ширині (у площині стержнів) та ротаційне – ліквідовано. Незначна тінь між уламками пояснюється наявністю незрілого регенерату, який поступово мінералізується